22
январь
2018
Сабақ жоспары
Тексерілді
Сабақ: §11. Программалық қамтамасыз ету
Мектеп №141 Қ.Сәбиров атындағы орта мектебі КММ
Күні 24 .11.2017 ж Мұғалім Оспанова С
Қатысқандар саны Қатыспағандар саны
Оқу мақсаттары 5.2.2.1. «Программалық қамтамасыз ету» ұғымын түсіндіру. Программа туралы түсінік , программалық жабдықтама ұғымын меңгерту, білім, білік дағдыларын қалыптастыру
Жетістіктер критерийлері Барлық оқушылар
1. Программа, программалық жабдықтама ұғымымен, операциялық жүйе, драйвер ұғымдарымен танысады.
2.Біліп үйренгендерін қолданып, практикалық және теориялық түрде берілген тапсырмаларды орындайды.
Оқушылардың басым бөлігі
1. Жүйелік программалық жабдықтама, қолданбалы программалық программа (қосымшалар), программалау жүйелері туралы білімдері қалыптасады.
Кейбір оқушылар
Білімін жинақтайды, рефлексия жасайды: біздің айналамыздағы ақпараттың берілуі мен ақпарат алмасу түрлерімен танысады.
Өткен тақырып «Бес сұрақ» әдісі арқылы өткен тақырыпты қайталау
Қолданыданылатын әдіс-тәсілдер СТО, «Миға шабуыл», «Бес сұрақ» «Менің сөзім»
Қолданылатын ресурстар Слайд, оқулық, дидактикалық материалдар, компьютер, интербелсенді тақта
Пәнаралық байланыс Қазақ тілі, математика
Жұмыс түрлері Тапсырмалар, қосымшалар Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті (нәтижесі)
І кезең
Ұйымдастыру кезеңі Тренинг. Бүгін күн қандай? Информация алмасу.Сынып оқушылары өз ойымен бөліседі. Сынып оқушыларын сабаққа аудару. Психологиялық ахуал қалыптастыру, топтастыру Сынып оқушылары «Жүйелік программалық жабдықтама», «Қолданбалы программалық жабдықтама», «Операциялық жүйе» бойынша жаңа сабақ ұғымдарымен топтасады.
Үй тапсырмасын тексеру «Бес сұрақ» әдісі арқылы домтапсырмасын тексеру.
Мәтіндік ақпаратты сақтау үшін 84000 бит керек. Егер әр бетте 30 жол, 70 символ болса, мәтіннің қанша болатыныны анықтау. Интербелсенді тақтадан сұрақтар көрсету Оқушылар жасаған слайдтарын интербелсенді тақтаны пайдаланып қорғайды. Оқушылар презентацияны қорғайды, презентация бойынша өз ойларын айтады.
Қызығушылығын ояту, мәселе қою «Миға шабуыл» әдіс арқылы көпір тапсырмасы сұралады.Компьютер ақпаратты қалай өңдейді?
Операциялық жүйе ұғымын қалай түсінесіңдер? Оқушы жауаптары тыңдалады. Қосымша сұрақтар қою арқылы толықтырылады Көпір тапсырмаларында берілген сұрақтарға әр топ сыни тұрғыдан ойлау арқылы жауап береді.
Жұмыс түрлері Тапсырмалар, қосымшалар Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті (нәтижесі)
ІІ кезең
Теория бойынша «Білу», «Түсіну», «Талдау», «Жинақтау» тапсырмалары (топтық жұмыс, презентация, мұғаліммен бірге талдау) Мазмұнды сызбамен жұмыс. Әр топқа берілген тақырып бойынша ақпарат ұғымы туралы сызба дайындау және қорғау тапсырмасы беріледі.
1 топ. Жүйелік программалық жабдықтама
2 топ. Қолданбалы программалық жабдықтама
«Білу» «Түсіну» тапсырмасында сұрақтарға жауап береді . Жеке
Жұппен
«Талдау» тапсырмасында
ақылдаса отырып, салыстырып ойларын айтады.Топпен
«Жинақтау» тапсырмасындағы кестені дәптерлеріне толтырады.
Қадам тапсырмаларын түсініп орындайды.
Сергіту сәті «Көңілді күн» әніне жаттығу жасау Жаттығу жасау Интербелсенді тақтадағы бейнероликтегідей жаттығу жасайды.
Жұмыс түрлері Тапсырмалар, қосымшалар Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті (нәтижесі)
ІІІ кезең
«Қолдану», «Баға беру» тапсырмалары
«Қолдану» тапсырмасындағы анықтамаларды толықтырып компьютерге теріп, сақтайды. «Баға беру»Сендер қалай ойлайс ыңдар?
Бағалау, кері байланыс (бағалау парағы бойынша) Оқушылардың сабақ бойынша түсінгендерін бағалау. «Менің сөзім» Оқу материалын қайталау арқылы оқушыларды бағалау. Қорытынды бағалары қойылады. Оқушылар өздеріне берілген түрлі түсті қағазға қолдарының суретін салып, берілген сұрақтарға жауап жазады.Обратная связь қағазына жапсырады.
Үй тапсырмасы: §11-12. Программалық қамтамасыз ету. 69-75 бет.
Школьникам бағдар беру, түсіндіру, домтапсырмасын қалай орындалу керектігіне шолу жасау. Оқушылар домтапсырмасын орындайды.
Қорытынды: Сабақтың соңына дейін әр оқушы 6 қадам тапсырмаларын үлгергенінше орындайды, қалғанын үйге алады. Сабақтың соңғы үш минутында сыныпта жинаған балы қосылып, барлық балл саны мониторингке тіркеледі, сәйкес бағасы сынып журналына қойылдаы.
Қосымша ақпарат
Саралау: оқушыларға алдыңғы тақырыптар бойынша білімдерін еске түсіруге бағыт беремін. Тапсырмалар топтық болғандықтан қабілеті жоғары оқушылар бар топтың тапсырмасын күрделі етіп беруге тырысамын. Бағалау критерийлері бойынша әр оқушының қосқан үлесін әділ бағалауларына назар аударамын. Школьникам қауіпсіздік ережелерін сақтау ескеріліп, компьютер құрылғыларына мазмұнды сызбаны түсінікті етіп дайындау айтылды. АКТ-мен байланыс жасау. Бір-бірін топта тыңдау, сыйластық таныту. Бірлескен жұмыс нәтижесіне қол жеткізу
Рефлексия: 1. Сабақ (оқу мақсаттары) шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздік және неліктен?
2. Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Сабақ: §11. Программалық қамтамасыз ету
Мектеп №141 Қ.Сәбиров атындағы орта мектебі КММ
Күні 24 .11.2017 ж Мұғалім Оспанова С
Қатысқандар саны Қатыспағандар саны
Оқу мақсаттары 5.2.2.1. «Программалық қамтамасыз ету» ұғымын түсіндіру. Программа туралы түсінік , программалық жабдықтама ұғымын меңгерту, білім, білік дағдыларын қалыптастыру
Жетістіктер критерийлері Барлық оқушылар
1. Программа, программалық жабдықтама ұғымымен, операциялық жүйе, драйвер ұғымдарымен танысады.
2.Біліп үйренгендерін қолданып, практикалық және теориялық түрде берілген тапсырмаларды орындайды.
Оқушылардың басым бөлігі
1. Жүйелік программалық жабдықтама, қолданбалы программалық программа (қосымшалар), программалау жүйелері туралы білімдері қалыптасады.
Кейбір оқушылар
Білімін жинақтайды, рефлексия жасайды: біздің айналамыздағы ақпараттың берілуі мен ақпарат алмасу түрлерімен танысады.
Өткен тақырып «Бес сұрақ» әдісі арқылы өткен тақырыпты қайталау
Қолданыданылатын әдіс-тәсілдер СТО, «Миға шабуыл», «Бес сұрақ» «Менің сөзім»
Қолданылатын ресурстар Слайд, оқулық, дидактикалық материалдар, компьютер, интербелсенді тақта
Пәнаралық байланыс Қазақ тілі, математика
Жұмыс түрлері Тапсырмалар, қосымшалар Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті (нәтижесі)
І кезең
Ұйымдастыру кезеңі Тренинг. Бүгін күн қандай? Информация алмасу.Сынып оқушылары өз ойымен бөліседі. Сынып оқушыларын сабаққа аудару. Психологиялық ахуал қалыптастыру, топтастыру Сынып оқушылары «Жүйелік программалық жабдықтама», «Қолданбалы программалық жабдықтама», «Операциялық жүйе» бойынша жаңа сабақ ұғымдарымен топтасады.
Үй тапсырмасын тексеру «Бес сұрақ» әдісі арқылы домтапсырмасын тексеру.
Мәтіндік ақпаратты сақтау үшін 84000 бит керек. Егер әр бетте 30 жол, 70 символ болса, мәтіннің қанша болатыныны анықтау. Интербелсенді тақтадан сұрақтар көрсету Оқушылар жасаған слайдтарын интербелсенді тақтаны пайдаланып қорғайды. Оқушылар презентацияны қорғайды, презентация бойынша өз ойларын айтады.
Қызығушылығын ояту, мәселе қою «Миға шабуыл» әдіс арқылы көпір тапсырмасы сұралады.Компьютер ақпаратты қалай өңдейді?
Операциялық жүйе ұғымын қалай түсінесіңдер? Оқушы жауаптары тыңдалады. Қосымша сұрақтар қою арқылы толықтырылады Көпір тапсырмаларында берілген сұрақтарға әр топ сыни тұрғыдан ойлау арқылы жауап береді.
Жұмыс түрлері Тапсырмалар, қосымшалар Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті (нәтижесі)
ІІ кезең
Теория бойынша «Білу», «Түсіну», «Талдау», «Жинақтау» тапсырмалары (топтық жұмыс, презентация, мұғаліммен бірге талдау) Мазмұнды сызбамен жұмыс. Әр топқа берілген тақырып бойынша ақпарат ұғымы туралы сызба дайындау және қорғау тапсырмасы беріледі.
1 топ. Жүйелік программалық жабдықтама
2 топ. Қолданбалы программалық жабдықтама
«Білу» «Түсіну» тапсырмасында сұрақтарға жауап береді . Жеке
Жұппен
«Талдау» тапсырмасында
ақылдаса отырып, салыстырып ойларын айтады.Топпен
«Жинақтау» тапсырмасындағы кестені дәптерлеріне толтырады.
Қадам тапсырмаларын түсініп орындайды.
Сергіту сәті «Көңілді күн» әніне жаттығу жасау Жаттығу жасау Интербелсенді тақтадағы бейнероликтегідей жаттығу жасайды.
Жұмыс түрлері Тапсырмалар, қосымшалар Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті (нәтижесі)
ІІІ кезең
«Қолдану», «Баға беру» тапсырмалары
«Қолдану» тапсырмасындағы анықтамаларды толықтырып компьютерге теріп, сақтайды. «Баға беру»Сендер қалай ойлайс ыңдар?
Бағалау, кері байланыс (бағалау парағы бойынша) Оқушылардың сабақ бойынша түсінгендерін бағалау. «Менің сөзім» Оқу материалын қайталау арқылы оқушыларды бағалау. Қорытынды бағалары қойылады. Оқушылар өздеріне берілген түрлі түсті қағазға қолдарының суретін салып, берілген сұрақтарға жауап жазады.Обратная связь қағазына жапсырады.
Үй тапсырмасы: §11-12. Программалық қамтамасыз ету. 69-75 бет.
Школьникам бағдар беру, түсіндіру, домтапсырмасын қалай орындалу керектігіне шолу жасау. Оқушылар домтапсырмасын орындайды.
Қорытынды: Сабақтың соңына дейін әр оқушы 6 қадам тапсырмаларын үлгергенінше орындайды, қалғанын үйге алады. Сабақтың соңғы үш минутында сыныпта жинаған балы қосылып, барлық балл саны мониторингке тіркеледі, сәйкес бағасы сынып журналына қойылдаы.
Қосымша ақпарат
Саралау: оқушыларға алдыңғы тақырыптар бойынша білімдерін еске түсіруге бағыт беремін. Тапсырмалар топтық болғандықтан қабілеті жоғары оқушылар бар топтың тапсырмасын күрделі етіп беруге тырысамын. Бағалау критерийлері бойынша әр оқушының қосқан үлесін әділ бағалауларына назар аударамын. Школьникам қауіпсіздік ережелерін сақтау ескеріліп, компьютер құрылғыларына мазмұнды сызбаны түсінікті етіп дайындау айтылды. АКТ-мен байланыс жасау. Бір-бірін топта тыңдау, сыйластық таныту. Бірлескен жұмыс нәтижесіне қол жеткізу
Рефлексия: 1. Сабақ (оқу мақсаттары) шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздік және неліктен?
2. Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2: